top of page
  • Writer's picturetgardner1167

2018 Section VI Football Schedule

2018 SECTION VI FOOTBALL FEDERATION SCHEDULE  (FINAL DRAFT)

WEEK 1

FRIDAY 8/31 SATURDAY 9/1

Hutch Tech @ Williamsville South 7:30 South Park @ Niagara Falls 1:00

St. Joes @ Bennett (AH) Clarence @ Kenmore West

Lockport @ Lancaster 7:30 MCS/HSCS @ Canisius 1:00

Orchard Park @ McKinley (RF) North Tonawanda @ Niagara-Wheatfield

Williamsville North @ Williamsville East Akron @ JFK 1:30

West Seneca East @ Jamestown Portville @ CSP (@Pan) 1:30

Frontier @ Lackawanna 3:00

Alden @ Hamburg

Sweet Home @ West Seneca West

Amherst @ Kenmore East

Starpoint @ Grand Island

Cheektowaga @ Lake Shore 6:30

Pioneer @ East Aurora/Holland

Iroquois @ Lew-Port

Cleve-Hill @ Maryvale

Albion @ Olean

Depew @ Medina/Lyn/BK 7:30

Springville @ Maple Grove

Eden/NC @ Dunkirk 7:30

Newfane @ Fredonia/Brocton

Burgard @ Tonawanda

Silver Creek/For @ Wilson

Gowanda/PV @ Roy-Hart

All-LIme @ Chautauqua Lake/West

CV/Falconer @ Randolph/Frewsburg

Frank/Ellicottville @ Southwestern

Catt/LV @ Salamanca

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time:  2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 2

THURSDAY 9/6

Lockport @ Bennett (@ AH) 7:30

Newfane @ Burgard  (@RF) 7:30

FRIDAY 9/7 SATURDAY 9/8

Lancaster @ Hutch Tech (@RF) 7:30 MCS/HSCS @ South Park (@AH) 1:00

Niagara Falls @ Orchard Park Frontier @ Niagara-Wheatfield

Williamsville North @ Clarence Lake Shore @ Eden/NC 7:00

Hamburg @ Jamestown Wilson @ Cleve-Hill

Kenmore West @ West Seneca West

McKinley @Grand Island

Kenmore East @ Williamsville East

North Tonawanda @ Sweet Home

West Seneca East @ Williamsville South

Amherst @ Starpoint

East Aurora/Holl @ Cheektowaga

Pioneer @ Iroquois

Lew-Port @ Maryvale

Olean @ Depew 7:30

Medina/Lyn/BK @ Springville

Lackawanna @ Albion

Dunkirk @ Tonawanda

Fredonia/Broc @ Alden

Roy-Hart @ Catt/LV

Akron @ Silver Creek/For

JFK @ Gowanda/PV

All-Limestone @ Portville

Randolph/Frews @ Southwestern

Salamanca @ Frank/Ellicottville (@ ELL)

CSP @ Maple Grove

Ch. Lake /West @ CV/Falconer (@ Falc)

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time: 2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 3

THURSDAY 9/13

Niagara-Wheatfield @ Hamburg 7:00

FRIDAY 9/14 SATURDAY 9/15

Hutch Tech @ Orchard Park Lockport @ Niagara Falls    12:00

Bennett @ Clarence Jamestown @ Kenmore West

Lancaster @ Williamsville North Tonawanda @ Newfane

West Seneca West @ Frontier Catt/LV @ CSP (@ SH) 1:30

Sweet Home @ Grand Island Lew-Port @ Medina/Lyn/BK 7:30

Williamsville East @ McKinley (@ RF) 7:30 Burgard @ Albion 7:00

Kenmore East @ North Tonawanda

Williamsville South @ South Park (@AH) 7:30

Amherst @ West Seneca East

MCS/HSCS @ Starpoint

East Aurora/Holl @ Lake Shore 6:30

Maryvale @ Pioneer

Cheektowaga @ Iroquois

Springville @ Olean

Lackawanna @ Depew 7:30

Alden @ Dunkirk 7:30

Fredonia/Brocton @ Eden/NC

Cleve-Hill @ Gowanda/PV

Wilson @ Akron

Silver Creek/For @ Roy-Hart

JFK @ Randolph/Frewsburg

CV/Falconer @ All-Limestone

Chautauqua Lake/West @ Frank/Ellicottville (@ FR)

Portville @ Southwestern

Maple Grove @ Salamanca

Friday Game Time: 7:00pm unless noted

Saturday Game Time: 2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 4

THURSDAY 9/20

MCS/HSCS @ Williamsville South 7:00

Akron @ East Aurora/Holland 7:00

FRIDAY 9/21 SATURDAY 9/22

Bennett @ Williamsville North Hutch Tech @ Niagara Falls   1:00

Clarence @ Lancaster 7:30 Lockport @ Orchard Park     7:00

McKinley @ Kenmore East Dunkirk @ Newfane

Williamsville East @ Sweet Home Roy-Hart @ Cleve-Hill

Grand Island @ North Tonawanda Springville @ Lackawanna 1:00

Starpoint @ West Seneca East

South Park @ Amherst

Kenmore West @ Frontier

Niagara-Wheatfield @ Jamestown

West Seneca West @ Hamburg

Lake Shore @ Lew-Port

Pioneer @ Cheektowaga

Iroquois @ Maryvale

Olean @ Medina/Lyn/BK 7:30

Depew @ Albion

CV/Falc @ Fredonia/Brocton

Alden @ Tonawanda

Eden/NC @ Burgard (@ RF) 7:30

Gowanda/PV @ Wilson

JFK @ Silver Creek/For

Southwestern @ All-Limestone

Randoplh/Frews @ Ch. Lake/Westfield

Frank/Ellicottville @ Portville

CSP @ Salamanca

Catt/LV @ Maple Grove

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time:  2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 5

Lancaster @ Bennett (@AH) 7:30

Lockport @ Hutch Tech (@ RF) 7:30

FRIDAY 9/28 SATURDAY 9/29

North Tonawanda @ McKinley (RF) 7:30 Clarence @ Niagara Falls 1:00

West Seneca East @ South Park(AH) 7:30 Williamsville North @ Orchard Park 1:00

Amherst @ Frontier Lackawanna @ Cheektowaga 7:00

Jamestown @ West Seneca West Silver Creek/For @ Cleve-Hill

Hamburg @ Dunkirk 7:30 Medina/Lyn/BK @ MCS/HSCS

Grand Island @ Williamsville East Wilson @ JFK 1:30

Sweet Home @ Kenmore East Fredonia/Broc @ Burgard (RF) 1:00

Starpoint @ Williamsville South Frank/Ell @ CV/Falconer (@CV) 1:30

Lake Shore @ Maryvale

Kenmore West @ Niagara-Wheatfield 7:00

East Aurora/Holland @ Iroquois

Lew-Port @ Pioneer

Southwestern @ Olean

CSP @ Depew 7:30

Albion @ Springville

Tonawanda @ Eden/NC

Newfane @ Alden

Roy-Hart @ Akron

Maple Grove @ Gowanda/PV

All-Limestone @ Randolph/Frewsburg

Ch. Lake/West @ Portville

Salamanca @ Catt/LV

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time:  2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 6

THURSDAY 10/4

Depew @ Springville

FRIDAY 10/5 SATURDAY 10/6

Hutch Tech @ Clarence 7:30 Williamsville North @ Lockport

Orchard Park @ Bennett (@AH) 7:30 Hamburg @ Kenmore West

Niagara Falls @ Lancaster 7:30 Wilson @ Newfane

Frontier @ Jamestown Akron @ Cleve-Hill

Niagara-Wheatfield @ West Seneca West Medina/Lyn/BK @ Lackawanna        1:00

McKinley @ Sweet Home Maple Grove @ CSP (@Clym) 1:30

Williamsville East @ North Tonawanda

Kenmore East @Grand Island

Williamsville South @ Amherst

MCS/HSCS @ West Seneca East

South Park @Starpoint

Lake Shore @ Pioneer

Maryvale @ East Aurora/Holland

Iroquois @ Albion

Cheektowaga @ Lew-Port

Olean @ Salamanca

Burgard @ Dunkirk 7:30

Tonawanda @ Fredonia/Brocton

Alden @ Eden/NC

JFK @ Roy-Hart

Gowanda/PV @ Silver Creek/For

Catt/LV @ All-Limestone

CV/Falconer @ Portville

Ch. Lake/West @ Southwestern

Randolph/Frews @ Franklinville/Ellicottville  (@ ELL)

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time:  2:00pm unless noted

Non-League Game

WEEK 7

THURSDAY 10/11

South Park @ Sweet Home 6:30

FRIDAY 10/12 SATURDAY 10/13

Depew @ Lancaster 7:30 Bennett @ Hutch Tech (@ RF) 1:00

Orchard Park @ Clarence Grand Island @ Niagara-Wheatfield

Niagara Falls @ Williamsville North Jamestown @ McKinley (@AH) 1:00

Lockport @ Starpoint Olean @ Lackawanna 1:00

Frontier @ Hamburg Eden/NC @ Newfane

MCS/HSCS @ Amherst Cleve-Hill @ JFK 1:30

North Tonawanda @ Tonawanda 6:00 Salamanca @ CSP (@Pan) 1:30

West Seneca West @ West Seneca East

Kenmore West @ Kenmore East

Williamsville South @ Williamsville East

Iroquois @ Lake Shore 6:30

Lew-Port @ East Aurora/Holland

Pioneer @ Springville

Maryvale @ Cheektowaga

Albion @ Medina/Lyn/BK 7:30

Dunkirk @ Fredonia/Brocton

Burgard @ Alden

Roy-Hart @ Wilson

Gowanda/PV @ Akron 7:30

Silver Creek/For @ Ch. Lake/Westfield

Frank/Ellicottville @ All-Limestone

Southwestern @ CV/Falconer  (@Falc)

Portville @ Randolph/Frews

Maple Grove @ Catt/LV

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time: 2:00pm unless noted

WEEK 8

FRIDAY 10/19 SATURDAY 10/20

Lancaster @ Orchard Park Clarence @ Lockport

Salamanca @ Maple Grove Bennett @ Niagara Falls 1:00

CSP @ Catt/LV Williamsville North @ Hutch Tech (@AH)  1:00

Friday Game Time:  7:00pm unless noted

Saturday Game Time:   2:00pm unless noted

0 views0 comments

Commentaires


bottom of page