top of page
  • fbke249

2023 ALL-WNYAthletics Large & Small School Football Teams



LARGE SCHOOL:

PLAYER OF THE YEAR: Ja'Meer Thomas (Bennett)

COACH OF THE YEAR: Paul Burgio (Clarence)

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Bryce Tubin (Clarence)

 

FIRST TEAM - OFFENSE                                                                                        

QB         Brady Ciano (Orchard Park)                      

RB          Elijah Kimble (Canisius)                             

RB          Terrence Pendergrass (St. Francis)           

WR        Cory Cummins (Clarence)

WR        Shey Williams (Lockport)            

OL          Marcus Harrison (St. Francis)

OL          Pat Sullivan (Canisius)

OL          Hezekiah Mercado (Kenmore West)

OL          Cameron Whittaker (West Seneca West) 

OL          Bryce Hawes (Clarence) 

FLEX      E'Ryan Lawrence (Bennett)         

 

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Hayden Arrison (Clarence)                                                                                         

FIRST TEAM - DEFENSE                                                                       

DB Jahyden Clark (Canisius) 

DB Noah McDuffie (Bennett)                          

DB Demari Clemons (Bennett)

LB                      Tristan Grimball (Lockport)         

LB                      Hunter Jantzi (Canisius)

LB                      Lucas Lombardo (Starpoint)

FLEX                  Kahmari Cook (Bennett)                                                        

DL                      Delshon Taylor (Bennett)

DL                      Mason Alnutt (Canisius)

DL                      Jazier Fluker (Bennett)

DL                      Liam Whalen (Lockport) 

                                                                                                                                 

KICKER                Cannon Converse (Lancaster)                                                

PUNTER              Brendan Griffey (West Seneca West                                                   

RETURNER         Niear Patterson (Sweet Home)                                                                                                                      

 

SECOND TEAM - OFFENSE                                                                                   

QB         Rocco Panepinto (Sweet Home)                             

RB          Chris Gill (Lancaster)                                   

RB          Christan Earnst (North Tonawanda)        

WR        Steven Butler (Sweet Home)

WR        Patrick Wind (Clarence) 

OL          Aidan Janda (Sweet Home)

OL          Patrick Enright (Canisius)

OL          Lucas Stiglmeier (Lockport)

OL          Delonte Frisby (Hutch Tech)

OL          Aiden Devereux (Jamestown)                                                                          

FLEX      Tray Thompson (Lockport)          

 

SECOND TEAM - DEFENSE                                                                                   

DB         Evan Floss (Starpoint)    

DB         Jack Ciano (Orchard Park)                                                                                               

DB         Kynan Ulanga II (St. Francis)

LB          Jake Mattoon (Clarence)                            

LB          Brendan Mahony (Lancaster)     

LB          Jon Jones (Sweet Home)

FLEX      Cole Bloomquist (Jamestown)   

DL          Ethan Metro (St. Francis)

DL          Andrew Moberg (Lancaster)

DL          Tommy Pratton (Jamestown)

DL          Shane Giesser (St. Francis)                        

                                                                                                                                               

KICKER                Justin Moeller (Orchard Park)                                               

PUNTER              Rocco Urbanczyk (Will North)                                               

RETURNER         DJ Leonard (Will North)               



SMALL SCHOOL:


PLAYER OF THE YEAR: Antwan Ceasar (Health Sciences)

COACH OF THE YEAR: Chad Bartoszek (Salamanca)

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Noah Willoughby (South Park)


FIRST TEAM - OFFENSE                                                                          

QB         Tate Catanese (CSP)       

RB          Brayden Tryon (Maryvale)                                                                    

RB          Layne Jaworowicz (Alden)

WR        Bryce Hinsdale (CSP)                    

WR        Ben Dickinson (Newfane)                          

OL          Luke Matheis (Pioneer)

OL          Roosevelt Mitchell (Medina)

OL          Isaiah Ploetz (Franklinville-Ellicottville)

OL          Warrick Kyler (Salamanca)

OL          Sheldon Cunningham (Health Sciences) 

FLEX      James McNeil Jr. (Bishop Timon)                                                                      


DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Dalton Giboo (Pioneer)

                                                                                     

FIRST TEAM - DEFENSE                                                                          

DB         Isaac Platt (Pioneer)      

DB         Matt Prusiecki (Maryvale)                        

DB         Josh Neeley (Will South)                                                         

LB          Jameson Walsh (Southwestern)

LB          Zachary Trietley (Salamanca)

LB          Tyrone Hughes Jr. (Health Sciences)        

DL          Nate Blair (Iroquois)

DL          Sam Ikegwuonu (Lackawanna)

DL          Montrice Webster (Health Sciences)

DL          Sam Platt (Pioneer)        

FLEX      Keenan Banks (Maryvale)           

             

KICKER                Cole Callard (Medina)

PUNTER              Roger Markham (Falconer)

RETURNER         Isaiah Hill (Maryvale)    

 

SECOND TEAM - OFFENSE                                                                                   

QB         Nate Snow (Newfane)                                                                                       

RB          Tyrone Clark (Lackawanna)                       

RB          Jack Mahar (Wilson)      

WR        Quentin Centner (Gowanda)                    

WR        Lucas Brown (Salamanca)

OL          Owen Rush (Fredonia)

OL          Keegan Hardy (Salamanca)

OL          Xavier King (Medina)

OL          Alex Chukhanenko (Tonawanda)

OL          Jermaine Parsons (Cheektowaga)

Flex       Kaedon Holcomb (Portville)        

 

 

SECOND TEAM - DEFENSE                                                                                   

DB         Kavon Pitts (Health Sciences)     

DB         Arlen Newark (Salamanca)                                                                                                

DB         Gerald McCloud (Bishop Timon)                             

LB          Amir Douglas (Lackawanna)                     

LB          Treyden Saxer (Will South)

LB          Karter Giboo (Pioneer)

DL          Rayshawn Handley (Lackawanna)

DL          Devin Johnson (CSP)

DL          Owen Chudy (Franklinville-Ellicottville)

DL          Michael Jeffords (Wilson)           

FLEX      Trevor Barry (Iroquois)

 

KICKER                Neves Hoose (Southwestern)                                                

PUNTER              Jack Brown (EA/Holland)                                                       

RETURNER         Gavin Dundon (Iroquois)


HONORABLE MENTION:

NAME

TEAM

Coy Patterson

Akron

Jack Julicher

Akron

Alex Schrock

Akron

Bryaden Lamont

Akron

James Crooks

Akron

Seth Krenning

Albion

Auston Johnson

Albion

Johnathan Eible

Albion

Owen Stanley

Alden

Jason Lamoureux

Alden

Robbie Westmiller

Alden

Jack Kidney

Alden

Michael Frederick

Allegany-Limestone

Devon Bish

Allegany-Limestone

Kevin Edwards-Hardy

Allegany-Limestone

Mat Burnett

Allegany-Limestone

Grady Brown

Amherst

Jaxon Willis

Amherst

Sherrad Bennard III

Bennett

Aaron Roseboro

Bennett

Jussean Pearsall

Bennett

Ruben Ochoa

Bennett

Jason Hargrove

Bennett

Clarence Prude

Bishop Timon

Dominic Anzalone

Bishop Timon

Kellen Hopkins

Bishop Timon

Laron Beaumont

Bishop Timon

Teddy Ciancio

Canisius

Kevon Walker

Canisius

Jarrell Green

Cardinal O'Hara

Jakye Rainey

Cardinal O'Hara

Jakson Ross

Cardinal O'Hara

Aaron Wittlinger

Cardinal O'Hara

Matt Benzel

Catt/L.Valley

Chase Marshall

Catt/L.Valley

D.J. Szata

Catt/L.Valley

Brayden Gibbs

Chautauqua Lake

Mason Maring

Chautauqua Lake

Asher Olson

Chautauqua Lake

Lamont Watkins

Cheektowaga

Javail Banks

Cheektowaga

Matt Barr

Cheektowaga

David Van Horn

Clarence

Jeff Long

Clarence

Brady McGrath

Clarence

Jack Rushford

Clarence

London Thomas

Cleveland Hill

Douglas Hunt

Cleveland Hill

Aidan Lyons

Cleveland Hill

Alex Barmore

CSP

Bryce Posker

CSP

Collin Ryan

CSP

Carter Brink

CSP

Dalton Richter

CSP

John Watson

CSP

Thomas Che

Depew

Tyler Pagano

Depew

Brayden Hoch

Depew

Jaiden Torres

Depew

Anthony Weber

Depew

Michael Hanlon

Dunkirk

Jonathan Ortiz

Dunkirk

Jareese Gaines

Dunkirk

Christian Hernandez

Dunkirk

Paul Trippy III

Dunkirk

Benjamin Ziegler

East Aurora/Holland

Brady Wiskup

East Aurora/Holland

Zachary Hornquist

East Aurora/Holland

Tyler Konter

East Aurora/Holland

Joe Battleson

Eden/North Collins

Tommy Blasz

Eden/North Collins

Alex Cownie

Eden/North Collins

Carson Teijeira

Eden/North Collins

Hunter Smith

F-E

Isaac Towne

F-E

Noah Shenk

F-E

Luke VandeVelde

Falconer

Devyn Morrison

Falconer

Lucas Sopak

Falconer

Mathis Baher

Falconer

Sam Atzrott

Fredonia

Ian Storey

Fredonia

Colin Crowell

Fredonia

Rob Kibler

Frontier

Gregory Waters

Frontier

Zachary Rivera

Frontier

Alan Hostettler

Frontier

Michael Welsh

Frontier

Eli Caldwell

Frontier

Carter Capozzi

Gowanda

Dylan Green

Gowanda

Michael Horth

Gowanda

Jacob Joseph

Grand Island

Doug Crowley

Grand Island

Devonte Johnson

Grand Island

Michael Sole

Grand Island

Elijah Linenfelser

Grand Island

Bryce Terry

Hamburg

Dylan Hart

Hamburg

Jimmy Steffen

Hamburg

Andrew Parker

Hamburg

Kayden Bailey

Hamburg

Shamere Banks

Health Sciences

Brandon Carroll

Health Sciences

Joseph Holman

Health Sciences

Demetrious Payne

Health Sciences

Romeo Kidd

Hutch Tech

Ishmael Adams

Hutch Tech

Toriya Emue

Hutch Tech

Justus Kleitz

Iroquois

Owen Kent

Iroquois

Alex Miller

Iroquois

Nick Skutnik

Iroquois

Bryan Edstrom

Iroquois

Carsen Bane

Jamestown

Keith Miller

Jamestown

Carson Panebianco

Jamestown

Ella Propheter

Jamestown

Aiden Pryzblyl

JFK

Noah Stack

JFK

Cameron Zolnowski

Kenmore East

Nick Krey

Kenmore East

Owen Davidson

Kenmore East

Austin Turnbull

Kenmore East

David Lang

Kenmore East

Tyler Dzikowski

Kenmore East

Jason Hawkins

Kenmore West

Amerion Holt

Kenmore West

Deontay Rodgers

Kenmore West

Joseph Acevedo

Lackawanna

Laferald Hines Jr

Lackawanna

Vincent Arroyo

Lackawanna

Rob Gillette

Lake Shore

Xander Maurer

Lake Shore

Jake Hopkins

Lake Shore

Gavin Wiktor

Lake Shore

Troy Kennedy

Lake Shore

Bryson Renzo

Lake Shore

Jayden Colon

Lancaster

Owen Haffa

Lancaster

Alex Krupa

Lancaster

Blake Minsterman

Lancaster

John Gang

Lancaster

Gaige Hughey

Lancaster

Brendan Mahony

Lancaster

Austin Woods

Lew-Port

Jake Quarantillo

Lew-Port

Jahkwon Davis

Lockport

Graham Schultz

Lockport

Trevor Wallace

Lockport

YIANNI MOORE

Maryvale

DYLAN COOKFAIR

Maryvale

EVAN GRAMZA

Maryvale

ROBERT ROHDE

Maryvale

NOAH IRBY

Maryvale

Carl Jones

McKinley

Nigel McDuffie

McKinley

Jamiere Hemphill

McKinley

Darrion Burt

McKinley

Brandon Liggans

McKinley

Christian Moss

Medina

Kaedon Cleveland

Medina

Brody Fry

Medina

Noah Cudzilo

Medina

Julian Woodworth

Medina

Ayden Buttery

Newfane

Colin Doxey

Newfane

Khalil Golden

Newfane

Devin DeNardo

Newfane

Mac Capen

Newfane

Jeremiah James

Niagara Falls

Dylan Hinks

Niagara Falls

Tim Warren

Niagara Falls

Christian Hewitt

Niagara Falls

Shawn Watson

Niagara Wheatfield

Te'Shaun Matthews

Niagara Wheatfield

Tristan Fox

Niagara Wheatfield

Christain Turner

Niagara Wheatfield

Aidin Harrigan

North Tonawanda

Presten Manzare

North Tonawanda

James Campas

North Tonawanda

Demaree Baker-Houston

North Tonawanda

Aaron Vincent

Olean

Noah Gallo

Olean

Joe Mest

Olean

Ryan Isenberg

Olean

Carter Switek

Orchard Park

Travon Thomas

Orchard Park

Luke Danna

Orchard Park

Mekhi Watkins

Orchard Park

Victor Dinero

Orchard Park

Jack MacDonald

Orchard Park

Robert Bouton

Orchard Park

Jimmy Steppe

Pioneer

Logan Halladay

Pioneer

Gavin Schwab

Pioneer

Gabe Kempf

Pioneer

Ethan Coleman

Portville

Hayden Emley

Portville

Nick Manroe

Portville

Connor Braley

Randolph

Maverick Adams

Randolph

Tristen Farnham

Randolph

Jacob Dexter

Randolph

David Malone

Randolph

Aidan Mescal

Roy-Hart

Dan Aquilina

Roy-Hart

Jackson West

Roy-Hart

Jackson Webber

Roy-Hart

Arlen Newark

Salamanca

Cory Holleran

Salamanca

Maddox Isaac

Salamanca

Jaxson Ross

Salamanca

Carmine Hoag

Salamanca

Cam Ingram

Silver Creek

Hunter Parks

Silver Creek

Jake Szumigala

Silver Creek

Adam Nunes

South Park

Brandon Simmons-Bragg

South Park

Brandon Mickell

South Park

Corey Williams

South Park

Brayden Potter

Southwestern

Brody Larson

Southwestern

Bohdan Wendel

Southwestern

Carmen Nardolillo

Springville

Tegan Nolan

Springville

Cole Gabel

Springville

Trey Zittle

Springville

Keyon Robinson

Springville

Max Perry

Springville

Felix Cedeno

St. Francis

Romeo Valle

St. Francis

Landon Welka

St. Francis

Brady Greenough

St. Francis

Teddy Roberts

St. Francis

Peyton Brock

St. Joe's

Daniel Mucica

St. Joe's

Ryan Mucica

St. Joe's

Giorgio Panepinto

St. Joe's

Emmanuel Guerrero

St. Joe's

Christian Perry

St. Joe's

Joel Silva

St. Joe's

Mike O'Grady

St. Joe's

Logan Grey

St. Mary's

Jadyn Nayler

St. Mary's

Isreal Wilson

St. Mary's

Joshua Riccio

St. Mary's

John Celeste

St. Mary's

Joe Richardson

Starpoint

Mike Grady

Starpoint

Jake Stickney

Starpoint

Zack Genkinger

Starpoint

Derek Kneeppel

Starpoint

William Bichler

Starpoint

Daquan Stone

Sweet Home

Nakir Kirkland

Sweet Home

Hakim Williams

Sweet Home

ZACHARY GALLIVAN

Tonawanda

MARKELL WITTMANN

Tonawanda

ZANDER HOLLER

Tonawanda

NATHAN GUSLAWSKI

Tonawanda

Luke Osmanski

West Seneca East

Brandon Bator

West Seneca East

Jacob Schiffhauer

West Seneca East

Bernard Freeman

West Seneca West

Sean Clouden

West Seneca West

Cayden Stupak

West Seneca West

Joey Joyner

West Seneca West

Aiden Wojtusiak

West Seneca West

Thomas Orsini

Williamsville East

Calvin Kulik

Williamsville East

Ryan McKinnon

Williamsville East

Reid Ciocca

Williamsville East

Corey Kerr

Williamsville East

Kaeden Donovan

Williamsville North

Kamari Reimers

Williamsville North

Ben Hansen

Williamsville North

Noah Stierheim

Williamsville North

Marcus Johnson

Williamsville South

Austin Knab

Williamsville South

Joey Lipski

Williamsville South

RJ Peoples

Williamsville South

Caiden Overkamp

Williamsville South

Conner Ernest

Wilson

Hamza Merrick

Wilson

Colton Frerichs

Wilson

Michael Jeffords

Wilson

Brock Lepsch

Wilson

Ethan Lacker

Wilson

Johnny Williams

WNY Maritime

Mikhari Mims

WNY Maritime

Heavon Lee

WNY Maritime



5,094 views0 comments

Comments


bottom of page